بنام پروردگار قادر و بی‌همتا

پیشنهاداتی برای اصلاح شیوه پرداخت نقدی یارانه

تقریبا همه کارشناسان و مسؤولین بر این باورند که ادامه شیوه کنونی اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها در شرایط کنونی اقتصادی کشور مقدور و مناسب نیست. دولت محترم نیز به دلایل متعدد خصوصا کسری فوق‌العاده در منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای پرداخت نقدی یارانه‌ها، عزم جدی دارد که روش پرداخت نقدی را اصلاح نماید اما انتخاب روشی که بیشترین اثر مثبت را بر وضعیت اقتصادی کشور داشته و کمترین فشار و اثر تورمی را بر مردم تحمیل نماید محل بحث و بررسی بوده تا جایی که معاون محترم وزیر تعاون و رفاه طی فراخوانی در روزنامه دنیای اقتصاد از اندیشمندان و کارشناسان خواستند که نظرات خود را در مورد تغییر در شیوه پرداخت یارانه اعلام کنند.
هر گونه تغییر در شیوه پرداخت یارانه نقدی و یا افزایش قیمت حامل‌های انرژی تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت و بیم آن می‌رود که موجب تشدید رکود و افزایش تورم بالای فعلی شود. پیشنهاداتی که تا کنون مطرح شده است، از حذف یارانه ثروتمندان تا افزایش قیمت حامل‌های انرژی و … واکنش‌های زیادی در پی داشته و بنظر می‌رسد کمپین دعوت به انصراف از گرفتن یارانه نیز تا به حال چندان مؤثر نبوده و آمار رضایت بخشی منتشر نشده است.
به عقیده اینجانب در چنین شرایطی باید راه حلی بینابین برگزید بدین ترتیب که مقدار یارانه نقدى پرداختى به دهک‌های ۶ به بالا اندکی کاهش یافته و در عین حال مسؤولین با تبیین شرایط کشور صادقانه از مردم بخواهند جهت کمک به توسعه کشور به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند و حتی اقدامات تشویقی نیز برای داوطلبین در نظر بگیرند. مثلا مبلغ ناچیز ۱۰ هزار تومان از یارانه ۳۰ میلیون نفر کم کرد که مبلغ ۶/۳ هزار میلیارد تومان در سال خواهد شد و در صورت انصراف ۱۰میلیون نفر از دریافت یارانه (و با احتساب اینکه انصرفا دهندگان عمدتا از دهک‌های بالا هستند) مبلغ ۲۶/۴ هزار میلیارد تومان حاصل شده و در مجموع مبلغ ۶۸/۷ هزار میلیارد تومان (۱۸%) از پرداختی دولت به مردم بابت یارانه نقدی کاسته خواهد شد و البته کاهش یارانه پرداختی هر ساله و به طور تصاعدی می‌تواند استمرار داشته باشد. همچنین کاهش ۲۰ هزار تومانی یارانه نقدی نیز به عنوان یک گزینه مطرح می‌شود.
به علاوه دولت با تکمیل بانک اطلاعات جمعیتی، اقدام به حذف شناسنامه‌های جعلی یا افراد متوفی که همچنان یارانه دریافت می‌نمایند(!) کرده و جهت جلب اعتماد عمومی و تشویق مردم به انصراف از دریافت یارانه نقدی، برخی پروژه‌های مدرسه‌سازی یا بهداشتی و عمومی در مناطق محروم هر استان را به عنوان «پروژه شاخص مشارکت ملی» اعلام نماید که با استفاده از منابع حاصل از این اقدامات احداث خواهند شد و مراحل پیشرفت و تکمیل این پروژه‌ها را به مردم اطلاع‌رسانی گردد. بدون تردید این کار موجب ترغیب بخش عمده‌ای از مردم به انصراف از دریافت یارانه نقدی خواهد شد.
علاوه بر کاهش یارانه نقدی پرداخت شده از سوی دولت به شرح فوق، پیشنهاد می‌شود همزمان قیمت برخی حامل‌های انرژی نیز افزایش جزئی یابد. مثلا قیمت گاز، برق و آب برای مصارف خانگی و بنزین در سال آتی ۱۰% افزایش یابد و قیمت سایر حامل‌ها بویژه گازوئیل، گاز مایع و نفت کوره که در قیمت تمام شده صنایع و حمل و نقل مؤثر هستند ثابت بماند و پس از بهبود نسبی شرایط اقتصادی کشور (که علائم آن از نیمه دوم سال بعد قابل لمس خواهد بود) اقدام به افزایش قیمت این حامل‌ها شود.
معتقدم با اجرای این پیشنهادها بدون اینکه فشار زیادی به مردم وارد شود و سرمایه اجتماعی کشور آسیب ببیند، تعداد دریافت کنندگان یارانه نقدی کاهش یافته و با کمترین اثر منفی تورمی، از بار دولت کاسته خواهد شد لکن نباید این نکته مهم را فراموش کرد که کلید موفقیت در اجرای هر روشی همکاری و اعتماد مردم به دولت می‌باشد.

والسلام علی من اتبع الهدی
محمد مهدی پوینده.

برچسب‌ها: , , , , ,

Leave a Reply

برچسب‌هایی که می‌توانید استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>