بنام پروردگار توانا و دانا

احتضار سیاسی کروبی

در حالی‌که مردم هنوز مناظره‌ی انتخاباتی کروبی و احمدی‌نژاد را فراموش نکرده‌اند و همچنان در انتظار وعده‌ی افشاگری‌های کروبی و روزنامه‌اش درباره پرونده‌ی ادعایی کروبی علیه سوابق احمدی‌نژاد در اردبیل هستند، رقابت کروبی با خاتمی و موسوی در بدست گرفتن رهبری جنبش معترضان و دوم خردادی‌ها موجب شد تا این شیخ عجول قبل از آنکه مستنداتی داشته باشد نامه‌ای جنجالی بنگارد و با اتکا به شنیده‌های خود، اتهاماتی بی‌اساس را علیه دستگاه قضایی و برخی نهادهای انتظامی طرح کند.

نامه‌ی مذکور که فاقد اطلاعات و مدارک کافی و اسناد قانع‌کننده بود، حکایت از عدم درایت و بی‌دقتی کروبی داشت و بلافاصله به خوراک مناسبی برای تبلیغات رسانه‌های غربی علیه ایران تبدیل و به موضع‌گیری‌های مداخله‌جویانه برخی دولت‌ها منجر شد. تحرکات بعدی کروبی در دامن زدن به شایعات نیز نوعی همنوایی با دشمنان انقلاب بود و موجب تشویش و نگرانی سیاسیون از فرجام این ماجرا شد.

با تکمیل گزارش هیأت سه نفره قوه قضاییه در خصوص ادعاهای کروبی و انتشار آن، ثابت شد که مطالب طرح شده در نامه‌های پیاپی کروبی، کذب محض و ساخته‌ی اطرافیان و همفکران او بوده و کروبی به سادگی، فریب زمینه‌چینی و آدرس‌های غلط یارانش را خورده است!

این نامه‌نگاری‌های کروبی و طرح ادعاهای نسنجیده‌ی وی علیه نظام و دستگاه‌هایی قضایی و انتظامی، شخصیتی نامتعادل و تحریک‌پذیر از کروبی به نمایش گذاشت و این رفتار و گفتار وی، کمترین تردیدی برای مردم نسبت به عدم کفایت سیاسی و دینی این پیرمرد احساساتی باقی نگذاشته است.

کروبی ثابت کرد که شجاعت وی بدون تدبیر و عاقبت‌اندیشی است و چون درک صحیحی از شرایط کشور ندارد، هزینه‌هایی که نظام باید برای اعمال و سخنان وی بپردازد را محاسبه نمی‌کند. جای سوال است که چرا شورای نگهبان صلاحیت چنین فردی را برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری تأیید کرده است در حالی که در صورت تسلط وی بر مسند ریاست جمهوری نیز احتمال بروز چنین رفتارهایی از سوی کروبی وجود داشت و ممکن بود از جایگاه رئیس دولت، این چنین، حیثیت نظام و مردم سرافراز ایران را دستخوش مطامع رسانه‌های بیگانه و دشمنان عظمت ایران قرار دهد!

چند روز پیش یک منافق در نامه‌ای از کروبی خواسته بود تا با توبه از گذشته‌ی خود، به منتظری پیوندد غافل از اینکه پیش از این‌ها، نظیر آنچه بر سر منتظری آمد را، اطرافیان کروبی برای شیخ ساده‌دلِ مدعی اصلاح‌طلبی تدارک دیده بودند! در حقیقت صحنه‌ی اجرای نمایش کروبی، توسط افرادی صحنه‌پردازی شده بود که پیش از این، هزینه‌ها و مدیریت ستادهای انتخاباتی وی و موسوی را بعهده گرفته بودند و کماکان نیز در حال طرح‌ریزی برای امتداد فضای غبارآلود و مشوش رسانه‌ای و دامن زدن به تردید در افکار عمومی هستند تا شاید بدین ترتیب خود را از مؤاخذه و محاکمه دور نگاه دارند!

اکنون دیگر وقت مماشات و تعارف با کسانی که به راحتی به نظام تهمت می‌زنند، نیست و لازم است تا قوه قضاییه مقتدرانه با کروبی و جنجال سازان و عوامل پشت پرده‌ی این وقایع که سعی در تضعیف نظام و خدشه‌دار کردن وجهه‌ی ایران اسلامی دارند، برخورد جدی و قانونی کند و با محاکمه آنان، گوشه‌های تاریک و ابعاد این حوادث را برای مردم شفاف و روشن سازد.

بنظر می‌رسد پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری، کروبی در احتضارِ سیاسی است و تحرکات ماه‌های گذشته‌ی وی نیز برای نجات یافتن از این سرنوشت تلخ سیاسی بوده است. گاهی خود او تلاشی می‌کند و گاهی دیگران او را تکانی می‌دهند. هر از گاهی هم شوکی به وی وارد می‌سازند تا حرکتی درخور توجه از خود نشان داده و علایم ادامه‌ی حیات سیاسی خود را بروز دهد در حالی که این دست و پا زدن‌ها ثمری جز فرو رفتن بیشتر در باتلاق و بی‌اعتمادی و رویگردانی بیشتر مردم از وی نداشته است.

مسلما، کروبی راهی جز عذرخواهی از محضر ملت ایران ندارد مگر این که باز هم توسط اطرافیانش تحریک شود و در سناریوی جدیدی علیه نظام اسلامی و مردم به ایفای «نقش اول» بپردازد!

والعاقبه للمتقین

محمد مهدی پوینده

دنبالک‌ها:

همین مطلب در قلم پرس

همین مطلب در شبکه خبر دانشجو

همین مطلب در رسانه

همین مطلب در روایت

همین مطلب در جانا

.

.

برچسب‌ها: ,

یک دیدگاه to “احتضار سیاسی کروبی”

 1. بسمه تعالی-
  از فرمایشات مولی الموحدین شاه دو جهان امیرالمومنین (ع)
  فخر دو عالم بهره می جویم:

  صحیح آن است که کسانی که در پست و مشاغل قضایی هستند از باید مسائل سیاسی دور باشند!نگاه کنید به نهج البلاغه
  احتراما
  هیچگاه خود را از راه قضایی و حرفه ایی خود درگیر مسائل سیاسی ننموده ام در ضمن بنده علم قضایی دارم و نه علم سیاست و کیاست!.والله االعلم من الحیث الغیب
  با تجدید احترام

  ومن الله توفیق من العباده و من الرزق

Leave a Reply

برچسب‌هایی که می‌توانید استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>