«ببینید کودتاگران دیروز، امروز پشتیبان و مدافع چه کسی هستند؟!»

حجت الاسلام والمسلمین حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوشنبه شب در جمع مردم اراک به تبیین مشخصات کاندیدای اصلح از منظر حضرت امام خمینی(ره) پرداختند و حضور گرم مردم در سی انتخابات گذشته را مهر تایید مردم به این نظام و انقلاب دانستند. وی که در مسجد سیدهای اراک سخن می‌گفت اضافه کرد: مردم چون این نظام را متعلق به خود می‌دانند و در اصل آن خدشه‌ای وارد نمی‌دانند، علیرغم وجود برخی کاستی‌ها و برخی مشکلات و نامهربانی‌ها، برخلاف انتظار دشمنان، اشتباه یک مدیر یا یک وزیر یا وکیل را به پای نهضت بزرگ خود نگذاشتند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه برخلاف مدعیان دموکراسی که آراء رئیس جمهورشان از ۳۰ تا ۳۵ درصد تجاوز نمی‌کند حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و خبرگان و شورای شهر را نشانه حاکم بودن مردم‌سالاری دینی در ایران دانستند و بیان داشتند بجز دو دوره در سال‌های ۶۸ و ۷۲ که میزان مشارکت مردم حدود ۵۰ درصد بود در بقیه دوره‌ها میزان مشارکت ۷۰ تا ۷۵ درصد بوده است که این رقم از میانگین جهانی بالاتر است.

وی اظهار کرد در این نظام برخلاف دوره‌ی قبل که ۲۵۰۰ سال پدر حکمرانی را به پسر ارث می‌داد مردم هر چهار سال فرصت دارند که خودشان مسوولین و خدمتگزاران خود را انتخاب کنند.

این نماینده‌ی مجلس در ادامه به تبیین نظرات حضرت امام(ره) در خصوص کاندیدای اصلح پرداخت و گفت امام (ره) توصیه کرده‌اند که اولین مسأله برای شرکت در انتخابات این است که آن کاندیدا اعتقاد به اسلام و دین داشته باشد و اعتقاد وی را در عمل و رفتار وی مشخص باشد نه اینکه برای جلب رای آدم‌های بدنام به هرکاری دست بزند. وی با اظهار اینکه امام (ره) توصیه کرده اند که کسی را انتخاب کنید که به قانون اساسی اعتقاد کامل داشته باشد این سوال را مطرح کرد افرادی که از برخی اصول قانون اساسی خوششان نمی‌آید و این را عنوان می‌کنند بعدا چگونه می‌خواهند آن را اجرا کنند؟

وی با انتقاد شدید از عملکرد مجلس ششم در پنجه انداختن به قانون اساسی و طرح موضوعاتی چون حاکمیت دوگانه و ماجرای تحصن، برخی اظهارات و نطق‌های عده‌ای از نمایندگان مجلس ششم را تکرار حرف‌های دشمنان در آنسوی مرزها خواند و علت آن را عدم التزام آنها به قانون اساسی و خصوصا اصل ۱۱۰ که موضوع ولایت فقیه است دانست.

حجت الاسلام رسایی معیار دیگر مورد نظر حضرت امام(ره) را اعتقاد و التزام به ولایت فقیه برشمرد و با بیان اینکه ولایت فقیه پشتوانه این نظام و خیمه‌ی ستون انقلاب است مشخصات ولی فقیه را عادل و با تقوا بودن، اجتهاد و دوری از دنیا و سیاستمدار عنوان کرد و بهترین و کاملترین شکل چنین فردی در این دوره را مقام معظم رهبری دانست و ادامه داد که ولی فقیه اجازه ایجاد انحراف در انقلاب را نمی دهد کما اینکه در دوره‌هایی این انحرافات در شرف وقوع بود و عده‌ای که به مناصب اجرایی و قانونگذاری رسیده بودند به اسم اصلاحات به جان باورهای مذهبی مردم و ارزش‌های نظام افتاده بودند و در نشریاتشان خدا را هم محاکمه می‌کردند و واقعه‌ی عاشورا را نتیجه خشونت پیامبر(ص) در جنگ بدر می‌خواندند که ولی فقیه در مقابل این روزنامه‌ها موضع گرفت و مردم هم از ایشان پیروی کردند.

وی با اشاره تآلیفات مستند خود پیرامون این انحرافات ایجاد شده در دوره‌ی موسوم به اصلاحات ، اظهار داشت ولی فقیه جانشین امام عصر(عج) است و ما باید حرکت‌مان را بر مداری که ایشان ترسیم می‌کند تنظیم کنیم. وی با انتقاد از کاندیدایی گفته بود ولایت فقیه جلوی کودتا را می‌گیرد گفت این حرف درست است و در زمانی که شما بیست سال نبودید و سکوت کردید ما تجربه کردیم که هر ۹ روز یک کودتا کردند ولی ولایت فقیه جلویشان را گرفت! یک عده‌ای تحصن کردند! یک عده‌ای استعفا کردند! یک عده از استانداران اصلاحات گفتند ما انتخابات مجلس هفتم را برگزار نمی‌کنیم! یک روز تهاجم مطبوعاتی کردند اما ولایت فقیه جلوی کودتایشان را گرفت!

این نماینده‌ی مجلس خطاب به این کاندیدا این سوال مهم را مطرح کرد که «ببین کودتاگران دیروز، امروز کجا هستند و پشتیبان و مدافع چه کسی هستند؟!» وی همچنین با انتقاد از کاندیدا و روزنامه‌ای که شعار و تیتر روزنامه‌اش را «از اعدام کودکان جلوگیری کنید!» انتخاب کرده بود پرسید مگر در جمهوری اسلامی کودک زیر ۱۸ سال اعدام می‌شود که چنین تیتری می‌زنید و ادامه داد بعضی‌ها برای بدست آوردن رأی کارهایی می‌کنند که آدم شاخ درمی‌آورد؟!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دیگر ویژگی مدنظر امام(ره) را ساده زیستی عنوان کرد و گفت تا کسی نداند که فقر چیست نمی‌تواند به فکر فقرا و مستمندان باشد و اگر کاندیدایی زندگی اشرافی دارد یا اشرافی‌گرا ها از حمایت می‌کنند و گردن کلفتان اقتصادی دور او را گرفته‌اند باید به او شک کرد! وی یکی از مهمترین معیارهای مورد اشاره امام را مردمی بودن دانست و کاندیدایی را که خوی زندگی و مدیریتش با مردم همسو باشد را اصلح دانست و گفت به لطف الهی در این چند سال بسیاری از ارزش‌ها زنده شد و به فرمایش رهبری امروز با عملکرد دولت نهم اشرافی‌گری دیگر ارزش نیست! وی سخت‌گیری دکتر احمدی‌نژاد در مبارزه با اشرافی‌گری را بواسطه‌ی رواج زیاده‌خواهی و استفاده از بیت‌المال در مدیران گذشته عنوان کرد و گفت اگر کسی سخت‌گیر تر از احمدی‌نژاد پیدا کردید حتما به او رای بدهید.

نماینده مردم تهران در ادامه گفت شأن این مردم بسیار بالاست چرا که سی سال در مقابل دنیا ایستاده‌اند و شهید داده‌اند و در نظام جمهوری اسلامی مسوولین حق ندارند ارامش داشته باشند چون مسوولیت قبول کرده‌اند و باید مثل آقای احمدی نژاد از جان و دل برای مردم کار کند. وی با ذکر خاطره‌های از سفرهای استانی دولت گفت که دکتر احمدی‌نژاد پس از پایان جلسه هیئت دولت و مصاحبه‌ی مطبوعاتی در سفر به استان مرکزی در ساعت ۵/۲ بامداد به قم رفتند و بعد از زیارت حضرت معصومه(س) تا ساعت۵/۴ صبح به درخواست ها و سوالات مردم پاسخ گفتند و ساعت ۷ صبح هم بیدار شدند و به جلسه‌ی دیدار طلابی که عازم تبلیغ بودند رفتند و در سفر استانی به قم نیز پس پایان جلسه‌ی هیئت دولت و مصاحبه‌ی مطبوعاتی در ساعت ۲ بامداد، دکتر احمدی‌نژاد گفتند چون اکنون شهر خلوت است می‌خواهند از پروژه‌های قم بازدید کنند که تا ساعت ۴ صبح این بازدید طول کشید.

حجت‌الاسلام رسایی دیگر مشخصه‌ی دولت از منظر حضرت امام(ره) را نترسیدن از آمریکا و مستکبران و شرمنده نبودن در برابر آنان عنوان کرد و گفت وقتی نماینده‌ی ملت در ژنو ریشه‌ی نژاد پرستی را هدف قرار می‌دهد و می‌گوید صهیونیسم و رژیم ناحق صهیونیستی نژادپرست است طبیعی است که آنها عصبانی می‌شوند و جلسه را ترک می‌کنند. وی با انتقاد از هجمه‌ی مطبوعاتی علیه دکتر احمدی‌نژاد اضافه کرد همه‌ی آنهایی که می‌گویند چون توهین به رئیس‌جمهور در اجلاس ژنو، توهین به ملت ایران بود احمدی‌نژاد نباید به این اجلاس می‌رفت اما همین‌ها در سخنرانی‌ها و سایت‌ها و روزنامه‌هایشان بدترین توهین‌ها و بی‌احترامی‌ها را به احمدی‌نژاد می‌کنند!

این نماینده‌ی مجلس افزود اینها از روی آوردن مردم به احمدی‌نژاد عصبانی هستند و برای همین در رسانه‌هایشان به مردم توهین می‌کنند که با «سیب‌‌زمینی رای مردم را جمع می‌کنند‍‍« و یا می‌نویسند که «مردم در سفرهای استانی مثل دلفین برای غذا بالا و پایین می‌پرند!» ولی اگر مردم به آنها رای داده بودند به جای خدا به آنها «مشروعیت» می‌داد!

وی در ادامه با بی‌شرمانه خواندن نامه‌نگاری‌های دوران اصلاحات با آمریکا اظهار داشت که بعضی می‌گویند چرا احمدی‌نژاد به اوباما نامه می‌نویسد در حالی‌که مهم این است که چگونه می‌نویسد و در نامه‌اش چه چیزی می‌نویسد! یکی نامه می‌نویسد و عذرخواهی می‌کند و دم از تعلیق غنی‌سازی اورانیوم می‌زند اما احمدی‌نژاد با نامه‌اش آمریکا را محاکمه می‌کند و به سوال و چالش می‌کشاند. منطق امام و رهبری هم همین است و از همین روی مقام معظم رهبری می‌فرمایند من از ابتکار عمل دولت نهم در سیاست خارجی لذت می‌برم.

نماینده مردم تهران طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه‌ها را نشانه‌ی برنامه‌محور بودن و شجاعت دولت نهم دانست و گفت الان در کشور اینطور نیست که «هرکه بامش بیش، برفش بیشتر» و بیشتر یارانه‌ها به گروه‌های متمول می‌رسد در حالیکه آنها نیاز به کمک دولت ندارند بلکه دهک‌های پایین باید مورد دولت قرار بگیرند. وی افزود انصافا همه‌ی دولت‌های قبل تمایل داشتند جلوی قاچاق بنزین و مصرف بی‌رویه‌ی آن را بگیرند اما اراده و شجاعت لازم را نداشتند و نمی‌خواستند آرای مردم را از دست بدهند در حالی‌که آقای احمدی‌نژاد گفت من تکلیف دارم و وظیفه‌ام را انجام می‌دهم نه اینکه به جلب رای مردم فکر کنم.

در ادامه‌ی این جلسه، حجت‌الاسلام رسایی به پرسش‌های مردم پاسخ گفت و درباره‌ی گزارش تفریغ بودجه اظهار داشت که آنچه قرائت شد گزارشی ابتدایی بود که مورد استفاده‌ی ابزاری برخی قرار گرفته است در حالی‌که دولت هنوز برخی اسناد را تحویل نداده است و برخی اسنادی که تحویل داده هنوز مورد بررسی دیوان محاسبات قرار نگرفته است و این گزارش‌ها در دولت‌های قبل هم مطرح بود و گاهی حتی به آن پاسخ نیز داده نشد! وی با بیان برخی آمارها از پیشرفت‌های صورت گرفته در کشور خبر داد که در حوزه‌ی فرهنگ تعداد خرید کتاب رشد چهار برابری داشته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ی شائبه‌ی تبلیغاتی بودن سفرهای استانی دولت گفت اگر دولت از ابتدای کار خودش هر ۶ ماه یک سفر می‌رفت سفرهای اخیر تبلیغاتی بود ولی این دولت با شروع از محرومترین استان یعنی خراسان جنوبی، تا کنون ۵۹ سفر استانی داشته و طبق روال ۴ ساله‌ی خود حرکت می‌کند. وی ادامه داد همین کاندیداهایی که این روزها علیرغم غیرقانونی بودن تبلیغ، به سفرهای استانی می‌روند به دولتی که برای مردم کار می‌کند می‌گویند نباید به سفر برود! وی دلیل مخالفت با این رویه‌ی دولت را این مطلب اعلام کرد که دولت فعلی می‌گوید پول و امکانات مملکت فقط مختص تهران و برخی شهرهای بزرگ نیست بلکه متعلق به همه‌ی نقاط کشور خصوصا نقاط محروم است و دولت وظیفه دارد به همه جا رسیدگی کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تغییرات برخی وزرا را چنین تعبیر کرد که هیئت دولت یک تیم است که باید با هم هماهنگ باشند و چون دولت برنامه دارد اگر وزیری تعلل یا کم‌کاری کند یا هماهنگ نباشد متوجه آن می‌شود و اگر با تذکر اصلاح نشد آنها را تعویض می‌کند و دولت‌های قبل هم وزرای خود را تعویض می‌کردند و احمدی‌نژاد حداکثر دو وزیر بیشتر از آنها عوض کرد! وی درباره علت اعلام نشدن اسامی مفسدان اقتصادی، رسیدگی به این پرونده را مربوط به قوه‌ی قضاییه اعلام کرد و اضافه کرد که دولت وظیفه دارد مجاری رسمی فساد را بگیرد که نمونه‌ی آن همین سهمیه‌بندی بنزین و جلوگیری از قاچاق بنزین بود.

نماینده‌ی مردم تهران در پاسخ به سوالی درباره‌ی اینکه آیا دولت نهم از نظر امام(ره) ایده‌آل است پاسخ داد که خیر، دولت نهم هم اشکالاتی دارد اما نسبت به دیگر دولت‌ها اشتباهات کمتری داشته و هدف‌گذاری و جهت‌گیری‌اش درست است و قصد خدمت به مردم و اقشار محروم و نیز توزیع عادلانه ثروت در همه‌ی نقاط کشور را دارد ولی مثلا دولت در دفاع از کردان اشتباه کرد هرچند برای این کار دلایلی نیز داشتند.

حجت‌الاسلام رسایی با انتقاد از یکی از کاندیداها که گفته بود چون احساس خطر کردم وارد عرصه شدم از وی و حامیانش پرسید: چرا وقتی گفته شد «باید در موزه‌ها به دنبال افکار خمینی گشت» احساس خطر نکردید؟! چرا وقتی گفته شد استیضاح خدا هم ممکن است شما احساس خطر نکردید؟! چرا وقتی برخی گفتند «توپ، تانک، بسیجی، دیگر اثر ندارد» احساس خطر نکردید؟! مگر بسیجی در زمان جنگ بدن خود را در مقابل آماج گلوله‌ی دشمن قرار نداده بود؟! چرا وقتی گفتند حاکمیت دوگانه است و ولایت فقیه نباید باشد احساس خطر نکردید؟!

این نماینده‌ی مجلس در پاسخ به سوالی دیگر گفت ما با نامه‌ی احمدی‌نژاد به بوش و اوباما این ادبیات را در دنیا حاکم کردیم و از قدرت‌های بزرگ بازخواست می‌کنیم و نتیجه‌ی این کار را شما در سخنان اردوغان در اجلاس داووس دیدید و اگر احمدی‌نژاد هولوکاست را زیر سوال نبرده بود اردوغان و مورالس و چاوز و دیگران این کار را نمی‌کردند!

این نماینده‌ی حامی دولت در پایان سخنان خود و درباره‌ی اختلاف در ستادهای حامی احمد‌نژاد در استان مرکزی گفت که اگر برای خدا کار کنند نباید اختلاف داشته باشند و قرار است فقط در این ستادها بگوییم که این دولت برای مردم چکار کرده است و این ستادها کاملا مردمی‌اند.

گزارش و عکس: محمد مهدی پوینده

برچسب‌ها: , , ,

Leave a Reply

برچسب‌هایی که می‌توانید استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>